20 Feb
To by bola celkom iste astronomická udalosť storočia. Hviezda Betelgeuze už veľmi skoro vybuchne ako supernova. Na pozemskej oblohe bude taká jasná alebo ešte jasnejšia než Mesiac v splne a bude viditeľná voľným okom aj počas dňa. Tým pojmom „veľmi skoro“ to ale myslíme z pohľadu astronomických meradiel. Podľa viacerých štúdií existuje len malá šanca, že sa výbuchu supernovy dočkáme počas našich životov. V poslednom období na seba ale Betelgeuze strhla pozornosť astronómov. Jej jasnosť síce nezačala prudko rásť, ako by to bolo v prípade výbuchu supernovy, ale naopak začala klesať a to tak výrazne, že pokiaľ poznáte súhvezdie Orión aspoň trocha dôvernejšie, tak to sami postrehnete voľným okom.
To, že ide o hviezdu Betelgeuze má dve veľké výhody. Patrí medzi najjasnejšie hviezdy na oblohe a patrí do súhvezdia Orión, čo je súhvezdie, ktoré na oblohe nájde naozaj každý a to aj v meste. Je to dané jeho nezameniteľným tvarom pripomínajúcim mašličku, či motýľa a vysokou jasnosťou hlavných hviezd. Stačí sa pozrieť v zime na oblohu a hneď ho nájdete. Doslova hviezdou sociálnych sietí sa Betelgeuze stal krátko pred Vianocami, ale pokles jasnosti začal podľa niektorých zdrojov už v októbri a je najväčší za posledných mnoho rokov. Z predchádzajúcej vety je jasné, že ide o výnimočný úkaz, ale nie je to prvý raz, čo jasnosť Betelgeuze poklesla. Betelgeuze je veľobria hviezda. Je asi 12-krát hmotnejšia než Slnko a pokiaľ by sme ju umiestnili do stredu slnečnej sústavy, siahala a by až k Jupiteru. Je totiž približne 900 krát väčšia než Slnko. Jej hmotnosť je tiež dôvod, prečo sa dožije krátkeho veku a skončí (ne)slávne mohutnou explóziou supernovy. Betelgeuze je taktiež premenná hviezda.
Na pozemskej oblohe mení veľa hviezd svoju jasnosť. Niektoré z dôvodu geometrických (vzájomné zákryty s inou hviezdou, ktorá s ňou tvorí dvojhviezdnu sústavu), ale mnoho hviezd mení jasnosť z fyzikálnych dôvodov – pulzácie, erupcie, explózie. Betelgeuze je pulzujúca premenná hviezda. Periodicky zväčšuje a zmenšuje svoju veľkosť a zároveň sa mení aj jej povrchová teplota. Pretože práve s teplotou a polomerom hviezdy súvisí svietivosť hviezdy, vidíme, ako hviezda mení svoju jasnosť na oblohe. V prípade Betelgeuze pozorujeme cyklus s periódou asi 400 dní, ale procesov, ktoré sa vo hviezde odohrávajú, je oveľa viac. Súčasný pokles jasnosti rozhodne nie je bezprostrednou predzvesťou blížiacej sa explózie supernovy. Ale pokiaľ by k výbuchu skutočne došlo, máme sa ho obávať? Astronómovia sa presne nezhodnú na vzdialenosti Betelgeuze, ale predpokladá sa, že to bude okolo 650 svetelných rokov. Za fatálnu sa považuje vzdialenosť supernovy od nás menej než 10 parsekov, čo je asi 32 svetelných rokov. Röntgenové a gama žiarenie by v takom prípade zničilo atmosféru našej planéty. Betelgeuze je našťastie ďaleko a nevieme zatiaľ (opäť našťastie) ani o žiadnej inej hviezde, ktorá by sa chystala vybuchnúť ako supernova a nachádzala by sa pre nás nepríjemne blízko.
Publikované v časopise QUARK 3/2020, RNDr. Zdeněk Komárek

Zdroj obrázkov:
Súhvezdie_Orión.jpg: https://sk.m.wikipedia.org
Betelgeuze.jpg: https://in.mashable.com/
Bude hviezda Betelgeuze supernovou?
Dátum: 20.02.2020
Kategória: Zo sveta