02 Jun

SpaceX prepisuje dejiny kozmických letov

Dátum: 02.06.2020
Kategória: Zo sveta

NASA v spolupráci so súkromnou spoločnosťou SpaceX, ktorej šéfuje Elon Musk, v sobotu 30.5.2020 prepísali históriu kozmických letov. V tento deň to bolo prvý raz, čo astronautov smerujúcich na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) vypravila súkromná spoločnosť a nie štátna agentúra. Raketa Falcon 9 úspešne odštartovala s pilotovaným modulom Crew Dragon, na palube ktorého boli astronauti Robert L. Behnken a Douglas G. Hurley. Išlo zatiaľ len o testovaciu misiu nazvanú Demo-2, ktorá má potvrdiť pripravenosť novej kapsuly Crew Dragon na ostré vesmírne lety pod hlavičkou NASA. Zároveň to bol prvý štart astronautov z amerického územia      po takmer 10. rokoch. Posledný let do vesmíru uskutočnili Američania z amerického územia v roku 2011, kedy bol 21.7. definitívne vyradený z prevádzky posledný americký raketoplán Atlantis. Tým sa skončila celkom úspešná éra programu Space Shuttle. Odvtedy americkí astronauti nemali spoľahlivú raketu, ktorá by ich bola schopná vyniesť na nízku obežnú dráhu Zeme a preto lietali na ISS ruskými raketami Sojuz štartujúcimi z kazašského kozmodrómu Bajkonur. Stálo ich to nemalé finančné prostriedky.

SpaceX je súkromná americká technologická spoločnosť pôsobiaca v aerokozmickom priemysle, ktorá vyrába rakety v rámci jednej továrne v Kalifornii. Nie je nútená prevážať jednotlivé diely po celých USA, čím sa znižujú náklady na výrobu rakiet a zlacňujú štarty. Navyše sa im podarilo skonštruovať raketu typu Falcon 9, ktorej prvý stupeň sa dá opakovane použiť, čo taktiež znižuje náklady. NASA sa touto spoluprácou so spoločnosťou SpaceX oslobodila od závislosti na ruských raketách a v budúcnosti už môžu lietať do vesmíru z vlastného územia na vlastných raketách.

Historicky míľnik sa Američanom podarilo symbolicky dosiahnuť štartom zo zrekonštruovanej štartovacej rampy 39A nachádzajúcej sa v areáli Kennedyho vesmírneho strediska na Myse Canaveral (Florida). V 60. rokoch 20. storočia odtiaľ štartovali rakety Saturn V, ktorých úlohou bolo dopraviť astronautov na Mesiac. Štart bol plánovaný na stredu 27.5.2020 o 22:33 SELČ, ten bol však pre nepriaznivé počasie tesne pred štartom odložený. V čase náhradného termínu v sobotu 30.5.2020 tiež neboli veľmi priaznivé predpovede počasia, štart sa však nakoniec uskutočnil. 21:22 SELČ sa nosná raketa Falcon 9 s pilotovaným modulom Crew Dragon odlepila od zeme. Približne po 2,5 minútach letu sa úspešne odpojil prvý stupeň rakety, ktorý následne pristál na plošine „Of course I still love you“ v Atlantickom oceáne. Druhý stupeň rakety vyniesol modul do výšky približne 200 km nad povrch Zeme, tam sa odpojil a potom už bolo na samotnej posádke, aby sa priblížili a následne spojili s ISS. Pripojenie sa odohralo bez akýchkoľvek problémov v nedeľu o 16:22 SELČ. Po preverení bezpečného pripojenia   sa posádka Crew Dragon zvítala s posádkou na ISS, ktorú aktuálne tvoria Rusi Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner a Američan Chris Cassidy. Crew Dragon zostane k ISS pripojený minimálne do júla 2020, potom sa s ním rovnaká posádka vráti späť na Zem.

RNDr. Igor Parnahaj, PhD.

Zdroj obrázkov: www.hlavnydennik.sk a www.techbyte.sk

Newsletter


ksk
mksr
fond
matica_slovenska
michalovce
michalovcan
mistral
msks
noc
sobrance
akoi
hvezdaren_urbanovo
loader