04 Aug
Ako už býva tradične zvykom, aj tento rok organizovala Hvezdáreň v Michalovciach Letný astronomický tábor (LAT) pre deti zo základných škôl. Tábor sa uskutočnil v hoteli Chemes na Zemplínskej Šírave a zúčastnilo sa ho 16 detí z okresu Michalovce.
Každodenný program začínal po raňajkách prednáškami na rôzne témy, kde sme rozprávali napríklad o geológii, sopkách, jaskyniach, meteoroch, meteoritoch, trpasličej planéte Pluto, robotických vozidlách, raketách a sondách. V rámci prednášok sme využili aj model nosnej rakety Saturn V, ktorý bol použitý v programe Apollo pri letoch na Mesiac. Posledný prednáškový blok patril vedeckým a astronomickým zariadeniam na Slovensku. Po získaní veľkého množstva informácii na prednáškach sme si vyhradili čas na plávanie v bazéne. Po chutnom obede nasledoval poobedňajší program, ktorý pozostával z rôznych zábavných, pohybových a náučných aktivít. Nechýbali ani výlety, ktoré nás síce trochu unavili, ale nesmierne obohatili. Navštívili sme Slovenské opálové bane pri obci Červenica v Prešovskom okrese, prírodovednú zbierku vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach a nechýbala ani túra po Lesnom náučnom chodníku Tajch za obcou Pavlovce v Slánskych vrchoch.
Okrem výletov nesmeli chýbať ani tvorivé dielne, počas ktorých deti vyrábali nosné rakety z plastových fliaš, ktoré sme za pomoci paliva (ocot) a okysličovadla (jedlá sóda) odpaľovali z balkóna hotela. Deti zapojili fantáziu a zhotovili aj vlastné modely autíčok na balónový pohon, s ktorými si neskôr urobili preteky. Posledná tvorivá dielňa patrila výrobe sond s padákmi, kde reálnym pasažierom bolo slepačie vajíčko, ktoré po vypustení z balkóna a pristáti na zemi nesmelo prasknúť. Musíme uznať, že nápady boli veľmi originálne, všetky rakety úspešne odštartovali a všetky sondy a pasažieri v nich (vajíčka) prežili pristátie bez jediného škrabanca.
Tento rok sme mali šťastie a dobré počasie nám dovolilo pozorovať nočnú oblohu. V prenosnom ďalekohľade deti videli planéty Jupiter a Saturn. Počas zoznamovania sa so súhvezdiami sme zazreli niekoľko meteorov. Okrem preletu ISS sme pozorovali a fotili aj kométu Neowise, ktorá bola v tomto období viditeľná voľným okom. Koncom týždňa nám už počasie veľmi neprialo a tak sme večery vypĺňali spoločenskými hrami.
Týmto sa chceme poďakovať všetkým účastníkom, ktorí poslúchali a prispeli k tomu, aby astronomický tábor prebehol bez problémov.
Tento tábor sa uskutočnil s pomocou Fondu na podporu umenia.

Fotografie z nášho Letného astronomického tábora si môžete pozrieť nižšie:
Aký bol LAT 2020?
Dátum: 04.08.2020
Kategória: Podujatia